Nota prawna | Mapa serwisu

Klub Biegacza UEP   

Ekonomiczna Piątka 2020

PSB


Polecane linki

UE PoznańUE Poznań

AZS UEPAZS UEP

AZSAZS2013.10.15
Artykuły
Co uszczęśliwia maratończyka? On to zbadał


Na początku maraton wydaje nam się czymś absolutnie nieosiągalnym, niemożliwym. Gdy już go pokonamy, zaczynamy bardziej w siebie wierzyć. Ale z drugiej strony jest też taka dziwna rzecz: im więcej ludzi robi ten maraton, tym mniej w siebie wierzymy - opowiada dr Piotr Michoń*

Biegacze to ludzie z ogromną jak na polskie standardy wiarą w siebie. Aż 86 proc. uważa, że nasza pomyślność zależy od nas samych, a ponad 80 proc. czuje, że ma w sobie dużo energii - wynika z badań przeprowadzonych przez Michonia.

Był październik 2009 roku, gdy dr Piotr Michoń z Uniwersytetu Ekonomicznego, maratończyk, przygotował ankietę dla uczestników 10. Poznań Maratonu. Wypełniło ją ok. 400 biegaczy. Nie jest to reprezentatywna próbka w sensie socjologicznym. Ale wyniki dają do myślenia.

Dr Michoń wpadł na pomysł, by użyć pytań z Diagnozy Społecznej, prowadzonego od lat badania postaw Polaków pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. Wybrał pytania o zadowolenie z dochodów, pracy, życia rodzinnego i seksualnego. I z sytuacji w kraju.

Pod każdym względem maratończycy byli wyżej niż średnia krajowa.

Najwyraźniej w finansach. Aż 73 proc. długodystansowców było usatysfakcjonowanych z dochodów swej rodziny, a 78 proc. ze swojej sytuacji finansowej.

Maratończycy spędzają na łonie natury średnio 7,6 godziny w tygodniu. Skąd mają tyle czasu? Dobre pytanie, zwłaszcza że biegacze nie pracują mniej niż inni. Wręcz przeciwnie - 80 proc. z nich pracuje średnio 40 i więcej godzin tygodniowo. Na czymś maratończycy muszą czas zaoszczędzić. Okazuje się, że głównie na telewizji. Co dziesiąty nie ogląda jej wcale - rzecz w ojczyźnie telemaniaków zdumiewająca. Co piąty deklaruje, że w tygodniu nie przeznacza na to więcej niż dwie godziny.

Większość biegaczy (57 proc.) czyta książki nawet do czterech godzin w tygodniu - znów powyżej średniej krajowej. Nie tracą za to zbyt wiele czasu na zakupy, ale też rzadko chodzą do kina, teatru i na koncerty (średnio na to wszystko - 2,2 godz. w tygodniu).

Prawie 90 proc. maratończyków jest zadowolonych z tego, jak spędzają wolny czas.

*dr Piotr Michoń - pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, zajmuje się m.in. polityką rodzinną, polityką społeczną, szczęściem w ekonomii, teorią podejmowania decyzji. Maratończyk, w 14. Poznań Maraton wystartował z nr. 6259 reprezentując barwy Klubu Biegacza Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Aleksandra Przybylska
Gazeta Wyborcza, 13.10.2013

Cały tekst jest dostępny na stronie:
poznan.gazeta.pl

Foto: X Poznań Maraton (Fot. Tomasz Kaminski / Agencja Gazeta)


Klub Biegacza UE Poznań

Kim jesteśmy?
Każdy z nas na pewnym etapie życia związał się z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Stanowimy nieformalną grupę zapaleńców, rekrutujących się spośród pracowników uczelni, studentów
i absolwentów.

Ciężka czy lekka?
Treningi traktujemy równie serio, jak uczelniane obowiązki. Do rozbiegań dodajemy przeróżne akcenty, a nad naszą wydolnością i cechami motorycznymi pracujemy zespołowo lub pod czujnym okiem utytułowanych zawodników
i trenerów.

Przyłącz się!
Treningi i uczestnictwo w zawodach są otwarte dla wszystkich przyjaciół UEP. Zapraszamy na czwartki maltańskie.
To dzień, w którym spore grono naszych klubowiczów udziela się nad malowniczym, poznańskim torem regatowym.

Bądź bezpieczny
Zmagania sportowe warto prowadzić
w przemyślany i bezpieczny sposób. Przezornym proponujemy ubezpieczenie
w ramach AZS
.

Zarząd

Historia Klubu
Historia Klubu Biegacza UEP w pigułce ›

 
Klub Biegacza UE Poznań © 2012